Jana Stejskalová

SKLÁDACÍ HOLE na Nordic Walking – ANO či NE?

MENU

Byly doby, kdy jsem byla zásadně proti skládacím (teleskopickým) holím na NW. Hlavním důvodem mé nedůvěry byly jednoduché utahovací patenty.  Ty se totiž u většiny výrobců při zatlačení do hole, tedy odpichu uvolňovaly, a aniž by si to člověk při chůzi uvědomil, měl jednu hůl značně kratší. Jednostranně tak přetěžoval svůj pohybový aparát. Nyní po těch patnácti letech, co NW provozuji a vyučuji, vidím stále větší výhody ve skládacích holích. A není to jen fakt, že výrobci již značně pokročili v kvalitě utahovacích patentů a nikdo se tudíž nemusí bát, že se jeho skládací hole, pokud jsou od kvalitního výrobce, budou při chůzi samovolně zasouvat.  Na druhé straně v rámci objektivity je třeba říci, že i zde platí všem známá fráze o výjimce, která potvrzuje pravidlo. A tak i u těch nejlepších holí se může stát, že Vám utahovací patent nebude 100% držet. Přeci jen jde o dva sestavené díly spojené utahovacím systémem, a čím víc utahovacích patentů na dané holi máte, tím je teoreticky větší pravděpodobnost jejich uvolňování. Tzn., máte-li hůl trojdílnou, má 2 utahovací patenty na každé holi, dvojdílná má utahovací patent pouze 1.

Dříve byl a vlastně stále je největší přínos skládacích holí v jejich skladnosti. Jedinec si může v případě potřeby hole jednoduše složit, při túře je připevnit na batoh a mít tak volné ruce.

Když se dnes na skládací hole podívám z pohledu instruktora Nordic Walking, vidím velký přínos v možnosti nastavení optimální délky pro daného jednotlivce dle tělesných proporcí, fyzických schopností, zdravotních omezení, věku aj. Začátečníkům vždy doporučuji hole kratší. Vypočítáme-li si správnou délku holí podle vzorce 0,68 x výška postavy v cm, tak např. žena, která měří 165 cm, by potřebovala hole délky 112 cm. Jednodílné hole se vyrábí v rozpětí 5 centimetrů (tedy např. …110, 115, 120, 125 cm,…). A tady nastává dilema. Mám si koupit hole délky 110 nebo 115 cm? Zdatní jedinci – sportovci pravděpodobně zvládnou správnou techniku NW i s o něco delšími holemi. Začátečníkům bych však radila hole kratší. A to je výhoda skládacích holí… Můžete v začátcích, kdy se NW teprve učíte, nastavit hole kratší a až si techniku vypilujete a budete ji zvládat, stačí jednoduše přidat potřebné centimetry. Jednodílné hole již neprodloužíte.

Víte-li, že nemůžete/nebudete chodit na procházky/tréninky/výlety s ostatními členy rodiny, můžete si pořídit pouze jedny skládací hole a v dnešní době, kdy je většina holí opatřena tzv. „click lock“ poutky (odepínací poutka), stačí si vyměnit velikost (u žen např. vel. „S“ a pánové vel. „L“), nastavit potřebnou délku holí a můžete vyrazit, kam Vás nohy zavedou…

Stejně tak využívám skládací hole při svých lekcích a kurzech NW, kdy oceňuji možnost okamžitě upravovat délky holí dle aktuálních potřeb účastníků.

Rada na závěr?

V případě, že se rozhodnete pořídit si na Nordic Walking skládací hole, doporučuji vybírat si raději značkové hole od kvalitního výrobce (např. Leki, Fizan, Exel, Swix, One Way, Komperdell, Gabel, Start aj.).

A moje doporučení…

Osobně mám výbornou zkušenost ze své praxe, následně z referencí našich instruktorů a členů ČMFNW s holemi italského výrobce značky Fizan, který je také partnerem Českomoravské federace Nordic Walking. Jsou to kvalitní hole za velmi příznivou cenu.

Tyto hole si můžete zakoupit v e-shopu www.faktorplus.cz, kde členové ČMFNW získají po zadání „kódu“ slevu 20% na celý sortiment holí Fizan.

(Autor. Mgr. Jana Stejskalová, 2016)