Beata Barbořík Brošová

NORDIC WALKING PŘI BOLESTECH (ARTRITIDA)

MENU

„Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš ty sám.“ /neznámý autor/

Díky zapojení horní části těla má nordic walking mnoho zdravotních výhod oproti chůzi bez holí, chůzi konvenční. Tyto zdravotní výhody se však snižují s každou drobnou odchylkou od správné techniky. To by si měli uvědomovat stále znovu všichni trenéři a instruktoři a ti, kteří se za ně pokládají, když učí jiné lidi chůzi nordic walking. Že ty přínosy, o které jde při zapojení holí oproti chůzi bez nich, s nedůslednou technikou zbytečně ztrácejí. Vůbec to nemyslím nějak zle vůči jiným kolegům, já sama pořád cítím svoje máslo na hlavě z časů minulých, kolik lidí jsem nedůsledně poučila o technice. Jednak kdysi dávno, jsem si myslela, že to umím, pak jsem se během akreditace nordic walking nestačila divit a hlavně přeučovat chybně nastavené vzorce. A taky z různých masových akcí pořádaných pro veřejnost, kde zkrátka a dobře nejde pořádně ukázat, vysvětlit, procvičit, je to jen povrchní.

Dovolím si příklad: Snažíš se vysvětlit, že technika vychází z přirozeného pohybu, pohyb paží vychází z ramen, že hole nepředhazuješ, že jdeš kontralaterálu, tzn. protilehlé horní a dolní končetiny vždy vzájemně spolu a tomu člověku to takto napoprvé nejde, tak mu poradíš, ať nechá paže volně podél těla, ať si všímá přirozeného pohybu a zapojení ramen, a že až to tam má, tak ať se o tu hůl vzadu vždycky pořádně opře, ať se od ní odpíchne. Jenže hodně lidí zůstane jen u toho tahání holí po zemi. Pak už se třeba nikdy nevidíme. A pak to tento člověk naučí sousedku. 

Nekritizuji ostatní, nabádám. 

Ano, jsem známá tím, že bazíruji na správné technice, ale vždycky podotknu tak nějak na usmířenou, že lépe je chodit nějak než nijak, hýbat se trochu než vůbec, a vracím se k vědeckým podkladům: nordic walking jakoukoliv technikou, i ne úplně striktně správnou, vyvolává vyšší metabolické reakce a aktivaci svalů než chůze konvenční, o tom není pochyb.

Jenže:

Jsou situace, kdy Vám každý ten správný detail může fakt hodně pomoct bez ohledu na to, co metabolismus nebo svaly. Například při bolestech. Jako mně v nedávném období. Měla jsem po infekci nabouraný svůj imunitní systém, moje primární autoimunitní ulcerosní kolitida sice úplně v klidu, co se střev týká, tak bez zhoršení projevů, zato klouby to teda chytly dost. Jelikož jsem byla a ještě jsem v tomto období sycena kortikoidy, tak i tyto mají různé svoje neduhy, takže kromě několikadenní paralýzy, kdy jsem nemohla vylézt z postele pro bolesti páteře, hlavně v dolní části zad a kyčlí, se mi taky představila tzv. Bakerova cysta pod kolenem, o které jsem vůbec nevěděla, že existuje, že bych ji mohla mít i já, když mě kolena naprosto vůbec nebolí, že by mi mohla prasknout a praskat, a že, i když nejsem bolestýnek, že to trošku pobolí.

V tomhle období jsem na to šla s velkou chutí, i když zatnutými zuby. Drobila jsem cvičební etudy a krátké procházky do několika koktejlů nebo snacků denně. Při chůzi mi hodně pomohly hole, ještě víc při chůzi do kopce, jeden mám při své každodenní cestě, je sice krátký, ale při zakousnutém psovi v zádech a bolestivém tlaku v nateklé podkolenní jámě může dát zabrat i malý krátký kopeček. 

A tehdy jsem si to uvědomila. Jak ten odpich od té zadní hole, jaká to je úžasná vychytávka, detail, nejlepší ze všeho v technice nordic walking.  Po pár desítkách metrů jsem necítila nic bolestivého, naopak mě to vždy celou natáhlo, protáhlo, pohladilo, jestli mi rozumíte. Než se to pak zase doma v sedě nebo nejhůř v noci v leže zase celé scvrklo.

Artritida je akutní nebo chronický zánět v kloubu nebo v jeho okolí, často koexistuje s bolestí a strukturálním poškozením. Bylo popsáno více než sto druhů a různých i vzácných typů, degenerativních nezánětlivých, ale i autoimunitních zánětlivých bolestivých projevů  v kloubech a měkkých tkáních kolem nich. Přestože neexistuje žádný lék na vyléčení artritidy, anebo právě proto, může být cvičení prostředkem ke snížení příznaků a bolesti. I když mnohdy v součinnosti s léky, které neléčí, jen potlačují ten zánětlivý proces.  

Nordic Walking může být vhodným cvičením. V publikacích shrnujících postřehy a výsledky různých výzkumů se člověk dočte, že podporovat zapojení holí nordic walking při chůzi v případě bolesti například dolní části zad určitě možno, ale doporučovat to jako metodu k léčbě či odstranění těch bolestí to nejspíš nelze. Ale ono je to tak i s těmi léky, nebo ne? Na rozdíl od nich pohybová aktivita většinou působí příznivě ještě na spoustu jiných orgánů a částí těla. 

Nordic Walking je cvičení zdraví prospěšné, s tzv. nízkým dopadem, méně zatěžuje klouby a zvyšuje svalovou sílu, což může snížit bolest při artritidě. Pokud se člověk umí pohybovat s pomocí holí správnou technikou. Pořádně se odpíchnout. Pokud ty hole jen táhne vedle sebe nebo je předhazuje na kolmo a navíc se ještě snaží jít co nejvíc rychle, tak si od bolesti moc neuleví. (A tady se věnuji artritidě, ale to samé platí například u obézních lidí, kteří potřebují co nejvíc odlehčit kloubům dolních končetin).

Nordic Walking hole jsou prodloužením paží, při každém kroku vydáváte sílu na hůl, odpichujete se ze zadní hole a poháníte své tělo dopředu. Případně i rychleji, (když Vám to už jde dobře), což pomáhá zvýšit intenzitu tréninku bez zvýšeného náporu na klouby. 

Ano, druhá věc je zánět a bolesti na rukách, zápěstí, kolem loketních kloubů. Tady mohu jen a jen doporučit hole křiváky, se skloněnou rukojetí. Moje nateklá a bolestivá zápěstí je ocenila ve své době a už nikdy na ně nedám dopustit. Doporučuji i všem, kdo máte problémy s karpály a nebo moc pracujete s myší na počítačích. Taky si dovoluji doporučit kolegům trenérům, kteří málem lámou hůl nad některými klienty, těmi předhazovači, kterým se nedaří pracovat s holemi ve směru zepředu shora dozadu dolů, sklon zakřivené rukojeti tenhle detail správné techniky nordic walking podstatně ulehčí.

A tehdy mi to došlo. Nejvíc potřebují tu správnou techniku ti, kteří pro spoustu tělesných limitací možná nejsou schopni ji ani správně provést. Nejsou schopni anebo potřebují daleko víc času a trpělivosti v nácviku i praxi.

Správná technika, kontrola a korekce individuální techniky může vést ke zvýšení přínosů plynoucích z praktikování nordic walking. 

Všechno je individuální. Přístup k sobě, ke svému zdraví, k pohybu, k bolesti, k pohybu při bolestech. Ke správné technice cviků.

Na straně nordic walkera a jeho učitele taky.

„Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš ty sám.“ /neznámý autor/

Níže Vám nechávám odkazy na zajímavé nebo míň zajímavé publikace o nordic walking a taky na moje dva starší články.

Děkuji Vám za Váš čas, který jste tomu čtení věnovali. A ještě víc za ten, který věnujete v praxi svému zdraví, celkové odolnosti, kvalitě života a spokojenosti.

Beata BB

World Nordic Walking Day | Leisure Time (bbleisure.cz)

Nordic Walking na 100% | Leisure Time (bbleisure.cz)

Muscular and metabolic responses to different Nordic walking techniques, when style matters – PMC (nih.gov)

The Effects of Nordic Walking and Slope of the Ground on Lower Limb Muscle Activity – PubMed (nih.gov)

Exploring Muscle Activation during Nordic Walking: A Comparison between Conventional and Uphill Walking – PubMed (nih.gov)

Acute effects of walking with Nordic poles in persons with mild to moderate low-back pain – PMC (nih.gov)

In hip osteoarthritis, Nordic Walking is superior to strength training and home-based exercise for improving function – PubMed (nih.gov)

Arthritis – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Health benefits of Nordic walking: a systematic review – PubMed (nih.gov)