Kateřina Frühaufová

Jak díky Nordic Walking porazit obezitu

MENU

Osoby s nadváhou a obézní jsou stejně specifická skupina jako děti, těhotné, ženy po porodu, senioři, osoby po úrazech. Každá tato skupina má svá specifika a potřebuje jiný přístup. Zatímco různých cvičení pro děti, těhotné, po porodu, pro seniory nebo rehabilitačních a zdravotních cvičení je na trhu hodně, najít skupinové cvičení pro osoby s nadváhou nebo obézní je jako hledat jehlu v kupce sena.

V čem se liší práce s klienty, kteří mají nadváhu či obezitu od práce s běžnou klientelou?
Tito lidé jsou obvykle s kondicí na nule, bolí je kolena, kyčle, hned se zadýchají, mají často diabetes, vysoký krevní tlak, špatnou koordinaci pohybu, žádné sebevědomí, nevěří si. Potřebují empatický přístup, pochopení, motivaci. Měla jsem klientku, která na prvním tréninku Nordic Walking zvládla ujít cca 300 metrů a musely jsme končit. Byla na tom fyzicky tak špatně, že jsme musely postupovat opravdu velmi citlivě a pomalu. Nicméně po dvou měsících paní ušla svým tempem 5km a za půl roku vysadila léky na diabetes a na cholesterol. Upravil se jí i krevní tlak.
Pamatuji si, když jsem já začínala s pohybem, když jsem měla o 30 kg víc než teď a přišla jsem
do jednoho pražského fitcentra, kde po mě trenérka chtěla prkno na výdrž, skákání na bednu, kliky, výskoky, hluboké dřepy. Přitom já jsem byla úplně mrtvá už jen z toho, že jsem vyšla pešky do druhého patra. Takových zkušeností mám bohužel mnohem více. Nejen já, ale i ženy, které chodí na moje lekce.

Jaký pohyb je tedy vhodný?
Jednoznačně Nordic Walking. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Při správné technice NW
se do práce zapojí až 90 % svalů v těle a co je velmi pozitivní – výrazně se při každém kroku uleví velkým nosným kloubům. Navíc hole slouží i jako opora při špatné koordinaci. Já se věnuji převážně ženám s nadváhou, obézním, bez kondice, v menopauze.
Kromě Nordic Walking cvičíme s odporovými gumami, se závěsným systémem TRX, který je na našem cvičení velmi oblíbený. Dále využíváme i cvičení v sedě nebo cvičení s holemi v rámci lekcí Nordic Walking.
Rozhodně na mém cvičení nenajdete žádné výskoky, poskoky, žádné krkolomné pozice.
Držím se hesla „šetrně a správně zpátky ke zdraví a kondici“.
Chci klienty naučit cviky tak, aby si je mohli cvičit i sami doma nebo venku. Odporová guma se vejde do každého batůžku a dá se omotat kolem stromu, zábradlí, lavičky. Ženy mi posílají fotky, že si zacvičily i samy venku na procházce ať už s holemi, s odporovou gumou, u lavičky či pařezu.
Zpětná vazba mne vždy velmi potěší a je pro mne důležitá.

Kromě zmíněného skákání, hlubokých dřepů… je ještě něco, co by lidé s nadváhou nebo obézní neměli dělat?
Obézní osoby mívají často dýchací potíže a nezřídka v noci spí v sedě nebo v polosedě, protože množství tuku na těle je v leže může zkrátka dusit. Proto bych se zpočátku vyvarovala cvičení v leže a to nejen kvůli dýchání, ale i s ohledem na problém se vstáváním ze země. U osob s vysokým krevním tlakem nedávám cviky s rukama nad hlavou, nebo pouze na velmi krátký čas. Vždy ale bude záležet na fyzické kondici, rozsahu pohybu díky tukové tkáni a celkovém zdravotním stavu daného člověka.

Jak dlouhý by měl být každý trénink?
Tady opět, víc než kde jinde, záleží na zdravotním stavu a fyzické kondici. Jak už jsem psala výše, jedna z mých klientek nezvládla na prvním tréninku Nordic Walking ujít více než 300 metrů a i při této vzdálenosti jsme musely mnohokrát zastavit. Kdybych jí na prvním setkání řekla, že půjdeme „jenom pět kilometrů“, obávám se, že by se rovnou otočila a šla domů. S Nordic Walking jde kondice velmi rychle nahoru, což je pro osoby bez kondice velmi motivující, ale je potřeba začít pomalu, pozvolna. Nepřepálit začátek. Instruktor by měl znát zdravotní stav obézního klienta a měli by mít mezi sebou důvěrný vztah. Instruktor by měl být opravdu hodně empatický, měl by umět motivovat a povzbudit, když přijdou u klienta těžší chvíle. A klient se nesmí bát ani stydět instruktorovi říct, že už nemůže a potřebuje pauzu, že ho něco bolí, že nemůže dýchat, neměl by se před instruktorem stydět za to, že se bude například nadměrně potit, hlasitě dýchat.
Délka tréninku i počet tréninků týdně je velmi individuální, ale ideální je, dopracovat se například k tréninku 3x týdně 45-60 minut + lehké procházky nebo protažení i bez instruktora. Jak se bude postupně zvyšovat kondice a zlepšovat zdravotní stav, bude se měnit i složení tréninku – vyšší rychlost chůze, delší trasy, náročnější terén, více cvičení…

Jednou mi řekla jedna trenérka „panebože, no to je strašný, to by mě nebavilo, já musím cvičit rychle, chodit rychle…“ Ano, i tohle je v pořádku. Ovšem v tomto případě se nebudu zaměřovat na tolik specifickou skupinu – obézní osoby. Mě osobně nebaví aktivity s dětmi, proto také žádné dětské skupiny nemám.
Každý si musí najít „tu svoji“ skupinu 🙂

Máte nějaké to kilo navíc nebo trpíte obezitou? Jste bez kondice, po úrazu, po nemoci a nebo jste dlouho necvičili a hledáte vhodný pohyb? Nebojte se nordic walking. Je to úžasná aktivita!

Kateřina Frühaufová z Kondiční chůze Černošice
FB: https://www.facebook.com/Kondicnichuze