Jana Stejskalová

Proč bychom měli pít teplou vodu místo studené

MENU

Lidské tělo je přibližně 70% tvořeno vodou, která se z něj vlivem rozličných faktorů ztrácí. Proto bychom ji měli pravidelně a optimálním způsobem doplňovat, aby náš organizmus fungoval správně.

Dát si po ránu sklenici vody není nic nového pod sluncem. V obecném povědomí, ale již není informace, že bychom měli pít vodu spíše teplou (vlažnou) a ideálně v dopoledních hodinách. Toto tvrzení ovšem nevylučuje pití teplé (vlažné) vody po celý den ba naopak vašemu tělu to jen prospěje. Pro lepší chuť si do vody můžete přidat pár kapek citronové šťávy. Pro pití teplé či vlažné vody se ale nedoporučuje natočená z kohoutku, protože může obsahovat nežádoucí bakterie. Ideální je si ohřát studenou vodu a tu pak pít.

Jak tělu prospívá pití teplé vody


ZLEPŠUJE TRÁVENÍ
– zlepšuje trávení tím, že pomáhá rychleji rozkládat jídlo v žaludku. Teplá voda pomáhá odvádět přebytečné žaludeční kyseliny a neutralizuje trávicí šťávy. Podle studie zveřejněné v roce 2012 může pití teplé vody pomoci lidem s poruchou pohyblivosti jícnu.

ZMÍRŇUJE ZÁCPU – pravidelné pití teplé vody tzv. na lačno má vliv na pohyb střev a tím zmírňuje zácpu. Zácpa vzniká díky menšímu obsahu vody ve střevech a to je příčinou tvrdé a suché stolice, kterou pak tělo nemůže vyloučit. Pití teplé vody tedy pomáhá i mírnit nadýmání a bolesti v oblasti břicha, které patří k průvodním jevům zácpy.

ZKLIDŇUJE BOLESTI V KRKU – pití teplé vody pomáhá ke zklidnění bolesti v krku, která je jedním z průvodních jevů nachlazení či chřipky. Teplá voda má v podstatě stejné účinky jako pití teplých bylinkových čajů. Pomáhá rozpouštět hustý hlen a odstraňovat jej z dýchacích cest. Vhodným prostředkem proti bolesti v krku je kloktání roztoku teplé vody ze solí. Teplá voda je doporučována i k léčení překrvené nosní sliznice. Pomáhá očistit nosní dutiny následně dýchací cesty tím, že v nich uvolňuje nahromaděný hlen, což přináší úlevu při ucpaném nosu a snižuje riziko dalšího množení bakterií.

POMÁHÁ REDUKOVAT TĚLESNOU HMOTNOST – jestliže jste si odpovídajícím způsobem upravili svůj jídelníček a začali s pravidelným pohybem, můžete si pomoci ještě pitím teplé (vlažné vody). Teplá voda zvýší vaši tělesnou teplotu, což pomůže ke zrychlení látkové přeměny a Vy tak spálíte více kalorií. Pro doplňování tekutin po fyzické zátěži, se doporučuje pít vodu spíše vlažnou než teplou. Důvodem je již tak dost vysoká tělesná teplota.

ZBAVUJE TĚLO ŠKODLIVÝCH LÁTEK – vypijete-li sklenici teplé vody, dojde ke zvýšení tělesné teploty a vy se začnete lehce potit, aby se organizmus ochladil na optimální teplotu. Při pocení jsou z pokožky odváděny škodlivé látky a tím se snižuje riziko onemocnění kůže, jako např. akné, různé kožní skvrny apod. K dosažení vyššího efektu se doporučuje do vody přidat citronovou šťávu. Pití teplé vody tak vlastně i zpomaluje stárnutí. Toxické látky a jiné tělesné nečistoty totiž přispívají k předčasnému stárnutí. Pokud budete pít teplou vodu, budou tyto látky lépe a rychleji odstraňovány z těla a váš organizmus bude zdravější a nebudete předčasně stárnout. Lepšího efektu opět dosáhnete tím, že vodu ochutíte několika kapkami citronové šťávy.

ZMÍRŇUJE MENSTRUAČNÍ BOLESTI – pitím teplé vody můžete předejít nebo pomoci ke zmírnění bolestivých menstruačních křečí. Teplá voda uvolňuje svaly v děloze a to přináší okamžitou úlevu od svalových křečí. Pití teplé vody během menstruace, také brání zadržování vody v těle a tím bolestivému nadýmání.

ZLEPŠUJE KREVNÍ OBĚH – a to je velmi důležité, neboť kyslík a potřebné živiny se ke tkáním a orgánům dopravují krví. Dobrý krevní oběh je důležitý i pro činnost svalů a nervů. Naopak pití velmi studené vody stahuje žíly, a tudíž není vhodné.

ZLEPŠUJE SPÁNEK – máte-li potíže s usínáním a spaním, vypijte před tím, než si půjdete lehnout sklenici teplé vody. Teplá voda zvýší vaši vnitřní tělesnou teplotu, což uvolní tělo, uklidní nervy a navodí pocit klidu a ospalosti.

(Autor článku: Mgr. Petr Jež; tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)

Zdroj: www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/21062/10-duvodu-proc-pit-teplou-vodu-misto-studene