Beata Barbořík Brošová

Nordic Walking – Work Out a/nebo Work In

MENU

Než vyrazíte na Vaši podzimní rodinnou procházku nebo na váš osobní metabolický trénink, přečtěte si moje zamyšlení.

Work Out je pojem, který znáte, je to druh cvičení/tréninků, strukturované cvičení, které tělo stresuje, pod taktovkou sympatiku. Někdo z nás víc, někdo méně, však každý z nás jistou dávku tohoto tělo stresujícího cvičení potřebuje.

Work In je pojem, který se u nás tak často nepoužívá, a bohužel o to míň praktikuje ruku v ruce s Work Outem. Proto ty moje/naše narážky, že fitness není vždy ekvivalentem a zárukou zdraví.

IoM definuje Work In jako Active Recovery Session, neboli série cviků a procedur na aktivní zotavení. Jsou to konkrétní techniky a strategie vedoucí k minimalizaci zbytkové únavy z tréninku, promyšleně naprogramované a zakomponované do týdenního souhrnu i na 24 hodin.

Jaká je definice Nordic Walking? Já osobně vyznávám jedinou, původní finskou NW školu, a z jejích definic sem vypíchnu toto:

Nordic Walking je forma fyzické aktivity, kde je pravidelná přirozená chůze vylepšena přidáním aktivního používání páru speciálně navržených hůlek pro Nordic Walking.

Celkovým cílem Nordic Walking je obecná fyzická a duševní pohoda.

Je to bezpečný, zdravý, biomechanicky správný pohyb, symetrický trénink celého těla, efektivní aerobní trénink díky aktivaci velkých i malých svalových skupin, které zajišťují rytmické a dynamické pohyby. Pro zdravé tělo to znamená mnoho výhod, ale znalost používání správné techniky je klíčem.

Správná technika Nordic Walking je založena na třech hlavních pilířích:

  1. Správná technika chůze
  2. Správné držení těla
  3. Správné použití holí

Pak je více než 90% svalů aktivních, krevní oběh a metabolismus jsou lepší, atd.

Nordic Walking není soutěžní závodní fyzická aktivita.

Je to zdravá fyzická aktivita pro všechny, může být:

  1. Regenerace (venkovní leisure procházka s přáteli).
  2. Rehabilitace (po úrazech, korekce držení těla i bolesti zad a kloubů, primární a sekundární prevence).
  3. Kondice (zdravá forma, redukce hmotnosti).
  4. Rekreační sport.

A jsem zase u toho, hodně lidí, a jsou mezi nimi i mí přátelé ze sociálních sítí, chodí NW závodně, já osobně proti tomu určitě nic nemám, ale původním, zamýšleným, testovaným, patentovaným smyslem této pohybové aktivity, který jako instruktor ctím, je něco jiného, jak čtete z definice.

Nordic Walking může být luxusní metabolický trénink, který tě dostává do slušné kondice a může ti pomoct zbavit se nadbytečné hmotnosti a udržet ji. Pokud ovšem zvládáš a ctíš správnou techniku, to je zcela základní kritérium. A další věci související s tréninkem obecně.

Nordic Walking může být luxusní kardio regeneračního charakteru formátu Work In. Taková půldenní procházka s rodinou, nic moc těžkým a rovinatým terénem, každou půl hodinu zastavíš, na deset minut odpočineš, napiješ, najíš, protáhneš se. (Kopcovitý terén a plynulá svižná chůze bez zastávek už může vnést poněkud jiný pohled na věc, jestli mi rozumíte).

Podle metodiky má Nordic Walking probíhat v nízké až střední intenzitě. V tom tkví jeho největší benefit. A proto se mi líbí. Ne, že by se mi nechtělo pořádně makat, naopak, ale právě proto, že mi pomáhá zminimalizovat případnou únavu a stres. A doplňuje dávky kolagenu přirozenou cestou, a že se mi to teď po pade začíná po zásluze vracet, ty všechny předešlé roky pravidelné pohybové aktivity prováděné v mírné a střední intenzitě.

Tak. A teď si každý udělejte svůj závěr. Já svůj mám, a umím si vybrat, který typ zrovna který den či týden potřebuji do svého schedule zařadit.

A Vy?

Užijte si to, ať už si vyberete kterýkoli formát!

Beata BB