Jana Stejskalová

Nordic Walking blbě

MENU

V dnešní uspěchané době lidé bojují s časem. Ale i přesto si mnozí dokážou vyhradit prostor pro pohybové aktivity za účelem zlepšení svého zdraví a kondice. Někteří chodí s holemi i 4x v týdnu po 1,5 hodině, takže 6 hod. za týden, tedy 24 hodin za měsíc a stěžují si, kolik času věnují zdravému pohybu a že jim to vlastně nic nepřináší. „Pláčou“, kolik peněz stály hole, sportovní obuv aj. a že stejně necítí žádné zlepšení kondice ani zpevnění svalstva, úlevu v oblasti páteře apod. Najít jádro jejich problémů a odpovědět na ně je přitom tak jednoduché: „Dámy a pánové, prostě chodíte blbě“.

Vesměs máte špatnou techniku, mnohdy trekové hole a ne hole na Nordic Walking, navíc špatně výškově nastavené apod. Bohužel tyto nedostatky navíc ještě umocňuje skutečnost, že si většinou nevíte rady s tím, jak správně nastavit zátěž, tedy její intenzitu a úroveň srdeční frekvence. A proto si při vašem způsobu chůze můžete v pohodě povídat, klidně něco jíst, zpívat, telefonovat, prostě dělat ještě cokoli jiného, protože se ani nezadýcháte. A přitom stačí tak málo – vybrat správné hole, vhodnou obuv, oblečení a hlavně naučit se správné technice!

Ideální je vyhledat instruktora (pozn. autora – seznam instruktorů naleznete ZDE), který vás techniku naučí a poradí vám, jak si nastavit odpovídající úroveň zátěže a srdeční frekvence. Pak si můžete vyrazit jen 3x v týdnu na 45 minut (to počítám včetně rozcvičení) a budete překvapeni, jak rychle se dostanete do dobré kondice, budete hubnout a skvěle se cítit. Když totiž budete trénovat s vyšší intenzitou a ve vyšší srdeční frekvenci, spálíte v kratším časovém úseku více kalorií, než když budete 1,5 hodiny chodit tzv. v pohodě, jak je výše uvedeno.

Co to znamená? Prostě pracovat s holemi na cca 75% své maximální srdeční frekvence.

Jak ji poznáte? Tak, že se vám při vašem NW velmi obtížně mluví, v podstatě nedokážete říci souvislou větu. Toto vysoké tempo jste schopni udržet půl hodiny a to i při správné technice. Tak si zajistíte vysokou spotřebu kalorií i tuků. Ale POZOR! Nesmíte se dostat do fáze, kdy prakticky nejste schopni vyslovit souvisle jediné slovo. To už je špatně.

No a nakonec, když tak trochu počítám, máte ušetřeny téměř 4 hodiny za týden, tedy 15 hodin za měsíc, které můžete věnovat např. posilovacím cvičením, jež jsou velmi žádoucí a stačí vám k tomu vlastní tělo, tedy nepotřebujete žádné fitko. Chcete-li, můžete přidat i protahovací cvičení aj. anebo se prostě věnovat čemukoliv jinému, protože jste získali spoustu času.

(Autor článku: Mgr. Petr Jež, tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)