Jana Stejskalová

Nadváha či obezita trápí každého druhého Čecha!

MENU

Lidé ztrácejí zdraví, aby vydělali peníze. Pak utrácejí peníze, aby si dali do pořádku své zdraví. Bojíme se o budoucnost, ale zapomínáme na přítomnost, která je jejím určujícím faktorem. Pro co vlastně žijeme?

Obezita je vážná nemoc, kterou však nebereme vážně. Není-li dědičného typu, přichází nenápadně a nepozorovaně. Nebolí a pokud ano, tak tyto bolesti chápeme spíše jako důsledky přibývajícího věku, nikoli obezity. Kde se vzala? Přišla s vědecko-technickou revolucí a civilizací.

Díky hojnosti potravy na našich stolech, snadnější a zautomatizované práci či volnému času bez námahy, se zabíjíme. Chybí nám fyzická aktivita a přirozený pohyb. Naše špatné stravovací návyky vedou k nerovnováze mezi energetickým příjmem a výdejem. Tak se stalo, že chronická onemocnění způsobená nadváhou začínají být jedním z největších civilizačních problémů. Rizika spojená s tímto onemocněním se v budoucnu stanou nejčastější příčinou smrti. Obezita výrazně zkracuje délku života a ČR patří mezi nejtlustší národy v Evropě. 3/4 mužů a více než polovina žen u nás trpí nadváhou. Obezitou v ČR trpí cca 23 % mužů a 28 % žen. Procento se zvyšuje s přibývajícím věkem.

Hrozí nám:

  • cukrovka 2. typu
  • nemoci srdce a cév
  • vysoký krevní tlak
  • nemoci žlučníku
  • rakovina tlustého střeva, prsu, slinivky břišní, dělohy a prostaty
  • onemocnění pohybového aparátu – vznik artrózy, kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů
  • gynekologické poruchy, neplodnost
  • poruchy psychosociální – nízké sebevědomí, deprese, úzkost, sebeobviňování, následně společenská diskriminace
  • a jiné…

Co s tím? Jak se bránit? Jaké úsilí vynaložíte? Co obětujete?

Budete asi překvapeni, ale vše je jednodušší, než si myslíte! Řešením je optimální pohybová aktivita s přihlédnutím k věku, kondici a tělesné dispozici. Následně střídmá racionální výživa. Tak se všichni vracíme na začátek našeho života k pohybu nejpřirozenějšímu, kterým je bezesporu CHŮZE a ještě lépe chůze s holemi (severská chůze – Nordic Walking) ve všech jejich modifikacích.

Proč naše zdraví spočívá v chůzi?

Protože chůze je nejpřirozenější pohyb, základem pro udržení zdraví a kondice, cestou ke štíhlosti, těžištěm duševní odolnosti a rovnováhy. Navíc v současnosti již můžeme vlastní pohyb snadno monitorovat, neboť trh se sportovními potřebami nabízí tzv. krokoměry, fitness náramky, chytré hodinky a dokonce si můžete stáhnout různé aplikace do svého mobilního zařízení. Prostě každý si vybere to, co mu vyhovuje. Díky těmto „pomůckám“ jednoduše a přesně (bez komplikované a složité obsluhy) změříte počet svých kroků, ušlou vzdálenost, Váš energetický výdej v kalorické hodnotě a mnohé další. Tak si sami zajistíte kontrolu nad svým zdravím.

…Vše máte ve svých rukách!

(Začněte s Nordic Walking pod dohledem vyškoleného instruktora! Vyberte si toho svého ZDE.)

(Autor článku: Mgr. Jana Stejskalová, 608 815 146, www.faktorplus.cz)