Jana Stejskalová

Máte ty správné boty na Nordic Walking?

MENU

Při Nordic Walking uděláte každou hodinu přibližně 6 – 7 tisíc kroků. Každý krok představuje tlak asi 1,5 násobku Vaší hmotnosti, který se přenáší na Vaše běžecké boty. Za hodinu se tak může jednat o 540 – 630 tun (u člověka vážícího 60 kg), kterým musí Vaše boty odolat. Nejen z tohoto důvodu je výběr správných bot pro Nordic Walking hodně důležitý.

Pro Nordic Walking je vhodná nízká (nekotníková) obuv, která by měla být lehká, odolná a prodyšná. Aby nedošlo ke zranění je přední část boty často vyztužená.

Z tohoto důvodu se Vám mohou někdy zdát tyto boty menší. Při výběru neváhejte vybrat boty, které jsou cca o půl čísla větší než Vaše běžné boty na běhání.

Vaše bota by měla být lehká a pružná, aby Vám na noze dobře seděla při každém kroku. Důležitá je také přilnavost, což oceníte na různých površích v různém  terénu. A nakonec Vaše bota musí chránit Vaše nohy před přírodními překážkami, na které můžete při chůzi narazit.

Níže se podíváme na konkrétní vlastnosti, které by měla Vaše bota splňovat.

Charakteristika dobrých bot na Nordic Walking

Design podrážky
Boty na Nordic Walking by měly mít podrážku, která má dobrou přilnavost k terénu.Pokud je používáte na cestách, stezkách nebo v parcích je lepší nižší podrážka pro lepší flexibilitu pohybu. U ostatních typů terénu využijte vyšší podrážku, která lépe přilne k danému terénu.

Pata
Patní část boty je důležitá, protože vstupuje do hry při každém kroku, který uděláte. Nezapomeňte, že čím rychleji budete chodit, tím strmější je úhel, kterým pata dopadá na zem. Dobrá patní část boty Vám dodá při chůzi příjemný a vyvážený pocit.

Flexibilita
Pro optimální výkon je třeba flexibilní bota. Tuhá bota vám zabrání využít maximální potenciál pohybu při chůzi. Flexibilní bota bude sledovat tvar Vašeho chodidla a lépe se Vám v ní půjde.

Stabilita
Jakmile opustíte asfaltové cesty nebo stezky, povrch je většinou nerovný. Abyste zabránili zranění např. podvrtnutí nebo bolestem kloubů, je dobré nosit stabilní obuv.

Pro větší stabilitu volte boty s širší podrážkou. To vám poskytne větší podporu. U horní části boty, která zakrývá nárt, platí podobné pravidlo. Bota by měla dobře kopírovat tvar Vašeho chodidla – pak Vám zajistí dostatečnou stabilitu. Takže pozor na prokluzování chodidla v botách apod.

Odpružení
Odpružení znamená, jak si Vaše boty dokáží poradit s nárazy a tlakem při chůzi. Čím lepší odpružení, tím bude na Vaše klouby působit menší tlak, když pata dopadne na zem. Bota, která není dostatečně odpružená, může vést k méně dynamické podpoře a snížení výkonu.

Velikost
Během a po chůzi mají Vaše chodidla přirozenou tendenci se zvětšit. Abyste měli jistotu, že vyberete dobrou velikost bot, doporučujeme je zkoušet na konci dne nebo po procházce. Ideálně je zkoušejte také s ponožkami, které používáte na Nordic Walking.

Regulace teploty
Není nic příjemného, pokud se ve Vaší botě na Nordic Walking začnete potit. Pokud se chcete cítit dobře při jakékoliv teplotě, pamatujte na následující:

  • některé součásti boty jsou více prodyšné a dokáží dobře uvolňovat teplo včetně zajištění přístupu čerstvého vzduchu do boty,
  • pokud je Vaše bota v některých místech malá, tyto body mohou vytvářet pocit tepla. Proto pozor při výběru správné velikosti.

Voděodolnost
Pokud plánujete chodit za každého počasí, je voděodolnost dané boty zásadním parametrem při výběru.

Další informace jak vybrat tu správnou obuv najdete zde.

(Autor článku: www.mujbeh.cz)