Jana Stejskalová

Jak vybrat správné hole pro Nordic Walking?

MENU

Na trhu existuje celá řada „sportovních“ holí…

Jak ale vybrat hole vhodné právě pro Nordic Walking?

Při koupi Nordic Walking holí je důležité nezaměnit hole pro Nordic Walking s holemi pro Trekking (turistiku). Speciální Nordic Walking hole jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu (lehké slitiny, karbon), který absorbuje nárazy hole na zem. Jsou opatřeny ergonomicky přizpůsobenou a adaptabilní rukojetí s poutkem a specificky konstruovaným hrotem, který je při chůzi na betonovém, asfaltovém, kamenném nebo jiném tvrdém povrchu kryt pryžovou násadou – „botičkou“.

Hole pro Nordic Walking se velmi podobají holím určeným k běhu na lyžích, jsou ale kratší. Jsou buď teleskopické (skladatelné) nebo mají konstantní délku 100-145 cm.

Hole pro Trekking jsou většinou teleskopické. Jejich rukojeť je robustní s obyčejným, provlékacím poutkem, hůl celkově je těžší a tubus hole je silnější. Trekkingové hole nám slouží při turistice v horském prostředí. Šetří naše klouby, šlachy, vazy – tzn. celkově odlehčují dolní končetiny při chůzi horským terénem při stoupání i sestupu. S holemi pro Trekking nezvládneme správnou techniku Nordic Walking, neboť s těmito holemi nejsme schopni vykonat správný pohyb – podobný jako při střídavém běhu na lyžích.

NW hůl                hůl trekingová

hole na Nordic Walking
hole na Trekking

Výpočet správné délky holí pro Nordic Walking vychází z jednoduché rovnice, ve které se tělesná výška násobí konstantou 0,68. Jak již bylo řečeno – Nordic Walking hole jsou buď teleskopické nebo mají konstantní délku 100-145 cm. Protože se délka holí zvyšuje vždy o 5 cm, vypočtená délka se zaokrouhluje s přesností 5 cm. Pro méně zdatné jedince nebo ty, kteří s Nordic Walking začínají, jsou vhodnější variantou hole kratší. (Např. měříte-li 173 cm, je optimální délka Vašich holí 117,6 cm. U jednodílných holí volte tedy kratší variantu – tzn. 115 cm).  Dalším vodítkem pro určení správné délky holí je úhel loketního kloubu, který by měl být při opřené nebo zapíchnuté svislé holi a při sevřené rukojeti asi 90 stupňů. Při správném výběru holí hraje roli vedle tělesné výšky i zdatnost, kloubní pohyblivost, proporce končetin a terén.

Dodatek: Hole je možno využít na začátku a na konci tréninku i pro protažení exponovaných svalových skupin.

(Autor článku: Mgr. Jana Stejskalová, 2009)

správná délka nw holí