Jana Stejskalová

Cvičení musí být pravidelné a pestré

MENU

Ti, kteří cvičí pouze nárazově – nepravidelně, v podstatě téměř necvičí. Pouze pravidelné cvičení (pohybová aktivita) alespoň 3x v týdnu vede ke zlepšení kondice a dobrému zdraví. Má to však jeden háček. Budete-li dlouhodobě (měsíce, léta) cvičit stále stejné cviky potažmo se věnovat stejnému sportu, Vaše svaly se přizpůsobí, přestanou růst a mezi jednotlivými svalovými skupinami začnou vznikat tzv. disbalance (nerovnováha).

A Vaše fyzická kondice? Přijde čas, kdy její úroveň začne stagnovat, nepocítíte žádné zlepšení a cvičení Vás přestane bavit. Jediným řešením je svoje cvičení (pohybovou aktivitu) optimálně kombinovat. A to znamená střídat sporty i úroveň zatížení. Zejména však kombinovat aerobní cvičení s posilováním např. Nordic Walking, Nordic Running (běh s holemi), běh, kolo aj. (prostě cokoli, co spadá do aerobních aktivit) střídat s posilovacím cvičením. A pokud už budete posilovat, snažte se vždy procvičovat celé tělo a nezaměřujte se pouze na jednu partii nebo na partie, které Vás baví.

V začátcích svého snažení dodržujte zásadu přiměřenosti a své úsilí navyšujte postupně! V opačném případě může dojít i ke svalovému zranění a Vy skončíte dříve, než jste začali. Ideální volbou posilovacího cvičením je např. Bodyweight systém, tedy cvičení, jehož prostřednictvím v rámci jednoho tréninku (lekce) pracujete na své síle, vytrvalosti i hlubokém stabilizačním systému (Core – jádro těla).

Core cvičení má zásadní význam. V současnosti totiž přibývá sportovců začátečníků i profesionálů, kteří chtějí systematicky zlepšovat svoji kondici a zdraví, ale stále více a častěji navštěvují lékaře, potažmo chirurgickou, ortopedickou aj. ambulanci či využívají služeb fyzioterapeuta, protože neposilují svůj střed těla. Cvičení zaměřené na posilování středu těla (Core) je neodmyslitelnou součástí jakékoliv pohybové aktivity a mělo by pro Vás být vždy základem. Hluboké svalstvo středu těla zodpovídá za správné držení těla a stabilizaci páteře, proto by se všichni sportovci bez rozdílu (tedy rekreační i vrcholoví) měli poctivě věnovat procvičování hlubokého stabilizačního systému (Core).

Takže: cvičení a sport, kterému se věnujete, provozujte s radostí dále, ale kombinujte jej i s jinými sporty a zařaďte posilování nebo naopak, pokud jen posilujete, zařaďte aerobní aktivity! Nikdy nezapomínejte na hluboký stabilizační systém (Core) a perspektivně zařaďte protahovací a relaxační cviky, ty Vás již o čas neokradou a rychle poznáte, jak velký mají význam.

Certifikovaný kurz Bodyweight naleznete ZDE.

(Autor článku: Mgr. Petr Jež; tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)