Jana Stejskalová

Chcete zhubnout? Nalaďte svůj mozek!

MENU
  1. První krok k hubnutí znamená, že naladíte svoji mysl. Vliv psychiky není u všech stejný, takže nelze najít obecný návod, ale je jisté, že vaše hlava bude vždy rozhodovat o úspěchu, chcete-li zhubnout.
  2. Mějte sami sebe rádi takové, jací jste (tělesně i duševně). VĚŘTE SI. Pak to dokážete a vše bude jen lepší.
  3. Nepřežeňte začátek. Vaše úspěšnost tkví v trpělivosti, neboť hubnutí vyžaduje vytrvalost a není otázkou jednoho či dvou měsíců. Je to dlouhodobá práce především s vaším mozkem, na jejímž konci čeká sladké vítězství.
  4. Pozor na počáteční úspěchy. Vaše pocity a rychlý úbytek na váze jsou ďábelskou kombinací, která se může vymstít. Stanovujte si raději menší, dílčí cíle. Zhubnout 10 kg za měsíc je chyba, která může mít fatální následky a spíše uškodí vašemu zdraví.
  5. Zapomeňte na diety. Význam slova dieta značí, že vstupujete do zvláštního režimu stravování určeného nemocným či pacientům v rekonvalescenci např. v pooperačních stavech apod. Indikuje ji lékař na základě zdravotní anamnézy. A to na dobu časově ohraničenou, nezbytně nutnou pro úspěšné dokončení léčebného procesu. Buďte také velmi obezřetní v rámci dnes již běžně nabízených, rozličných detoxikačních kůr. Vydejte se raději cestou vyváženého zdravého jídelníčku bez výše uvedených omezení.
  6. Nastavte si časový plán a systém odměn za jeho plnění. Upřednostňujte postupné krátkodobé a dlouhodobé cíle. Nesplníte-li vždy 100%, nezoufejte a nepropadejte pocitům zmaru a výčitkám. Jste jenom lidé a ne vždy, můžete vše ovlivnit. Naproti tomu se ale nevymlouvejte. Alibistický přístup je cestou do pekla.-
  7. Neopomíjejte fakt a pamatujte si, že bez optimálního tj. odpovídajícího pohybu to nepůjde. Buďte rozumní a neexperimentujte. Poraďte se s odborníky. Ale pozor, ne všichni, kdož se prezentují jako odborníci, jsou skuteční odborníci. Těch opravdových není tolik, jak se na první pohled zdá. Proto dávejte pozor, komu svěřujete své zdraví, následně peníze. Neutrácejte za šarlatánství. Milé vystupování, asertivní chování, jistá přitažlivost, celkově tedy dobrý vzhled ještě nepotvrzuje, že dotyčná osoba má odpovídající odborné kvality.
  8. Připravte se na skutečnost, že bez chyb to prostě nepůjde. Žádný učený ještě z nebe nespadl a chybovat je lidské. Nesmíte však žít permanentně v omylu. Občasná chybička je součástí přirozeného vývoje, ale pozor na věc. Je třeba rozlišit chybu od života ve lži, kdy neustále ospravedlňujete vlastní slabost a selhání.
  9. Držte se myšlenky, že vaší cestou je život v přítomnosti, zaměřené na lepší budoucnost. Proto se snažte tak, abyste byli motivováni permanentně. To vám splní i drobné dílčí úspěchy. Nezapomínejte ale, že vše, co děláte, by vám mělo činit radost a být příjemné. Nedělejte a nepodstupujte nic takového, co je vám tzv. proti srsti.
  10. Prohrajete jen tehdy, když nedokážete naladit svůj mozek.

Autor: Mgr. Petr Jež, 2015