Jana Stejskalová

Nordic Walking a duševní zdraví

MENU

V současnosti se jen stěží dopátráme, kdy, kde a který lékař odhalil, že ideálním prvkem relaxace je procházka na čerstvém vzduchu. Nordic Walking pak tuto teorii ještě umocňuje. Děje se tak díky dnes již obecně známým skutečnostem o jeho nesporně pozitivních účincích na pohybový aparát člověka, potažmo celý lidský organismus.

Proto, chce-li člověk prospět svému fyzickému i duševnímu zdraví (navodit pozitivní myšlení, čímž se sníží výskyt depresivních nálad, uvolní stres a napětí) neměl by ani v nadcházejícím chladnějším počasí vzdávat venkovní pohybové aktivity. Vždy platilo, platí a platit bude, že i ten, kdo se cíleně věnuje pohybovým aktivitám, protože chce být zdráv, měl by se také věnovat činnostem mimo pohodlí domova či hromadných tělocvičen. Toto pravidlo platí i pro ty, kteří chtějí znásobit výsledky svých pohybových aktivit. Venkovní prostředí je v tomto směru výjimečné a nenahraditelné.

Pro mozek, který je unavený a to nejen díky pracovnímu nasazení, které denně podstupujeme, mají venkovní aktivity blahodárný účinek. Tím, že celé tělo zahltíme čerstvým vzduchem, dojde k jeho okysličení. Věnujeme-li se na čerstvém vzduchu pohybu, který nabízí Nordic Walking, má toto spojení zásadní vliv na odolnost organizmu, nejen vůči stresu, ale i různým virům. Tak vlastně posilujeme i imunitu, která je oslabována především časem stráveným v uzavřeném prostoru. Ten navíc většinou sdílíme s dalšími lidmi, což je ideální podhoubí pro vznik bakterií a bacilů, kteří jsou v konečném důsledku spouštěcím mechanismem různých onemocnění.

Proto buďme zdrávi s Nordic Walking!

(Autor článku: Mgr. Jana Stejskalová, 2014)