Kristina Schejbalová

Z Blaníku na Říp – 10 dní Nordic Walking putování

MENU

V roce 2020 jsem poprvé zkusila dálkovou trasu. Z Blaníku na Říp, 200 km, 10 dní putování českou krajinou. V základní skupině jsme šly čtyři, dvě s NW holemi, dvě bez, dost nalehko, s ubytováním objednaným předem. Po cestě se přidávali soupoutníci a soupoutnice a zase se odpojovali. Prozkoumejte trasu a jděte. Celé najednou, nebo po částech o víkendech. Anebo se jen inspirujte a dejte si to jindy a jinak. Informace o poutní cestě najdete zde .

Naše celá trasa Blaník – Říp – cca 190 km

Nakonec se z toho vyklubalo 200 km. Start u infocentra v Louňovicích, cíl rotunda Sv. Jiří a Sv. Vojtěcha, a ještě z Řípu dolů. Rozloženo na 10 etap, abychom se mohly kochat.

Etapa 1:  Louňovice pod Blaníkem – Velký Blaník – Vlašim – 14 km

Malé šikovné infocentrum v Louňovicích. Lidová dřevěná rozhledna Velký Blaník, kde od paní bufetářky dostanete cenné rady na cestu, např. s kým jít nebo nejít, jak si to rozplánovat a pod. a dobrý párek. Ve Vlašimi krásný zámek a park. Chce to malé černé a my je s sebou máme.

Etapa 2: Vlašim – Český Šternberk – Rataje nad Sázavou – 22 km

Podél řeky Blanice, Černá skála začouzená trampskými ohni, hladomorna v předsunuté baště a hrad Český Šternberk. Pak podél Sázavy a přes skaliska do Ratají nad Sázavou. Zchátralý zámek, opuštěné hotely, minihrad z prince Bajaji, krásné, všemi opuštěné Rataje.

Etapa 3:  Rataje nad Sázavou – Sázava – 12 km

Krátká etapa, abychom přivykly. Podél Sázavy a vysoko na Sázavou. Do Sázavy nad Sázavou. Báječný kemp, vodáci, koupání a otužování, Kozlovna. Odpočinek.

Etapa 4 : Sázava – Kouřim – 22 km

Posázavské kempy plné vodáků, Sázavský klášter, a pak krev pot a slzy do Kouřimi. Královské město Kouřim má středověký půvab a v neděli večer jen jednu otevřenou hospodu. Tu jsme vyjedli.

Etapa 5:  Kouřim – Sadská – 21 km

Madisonské mosty v Miškovicích, klášter a zámek v Klášterní Skalici, které jsme přehlédly. Kostel v Sadské stále na dalekém obzoru. Na náměstí v Sadské náhodná srážka s walkerkou Mirkou. To nevymyslíš.

Etapa 6: Sadská – Přerov nad Labem – 18 km

Etapa nám dala zabrat. Ve skutečnosti 26 km, protože jsme s Mirkou museli objevit Kersko a dát si se šípkovou. Focení hambatých fotek u jezera Sadská, pak Hrabalovo Kersko. A už potkáváme Labe. Nekonečný Přerov nad Labem a penzion je „tááámhle“ na konci ulice.To s námi seklo.

Etapa 7:  Přerov nad Labem – Stará Boleslav – Brandýs nad Labem – 16 km

V Přerově nás na cestu vybavili ranečkem koláčů. Podél Labe se šlape pěkně. U Čelákovic jsme fotili svá krásná těla. V Brandýse ohromující vodní díla – jez a mlýn. Oživlý brandýský zámek, návštěva u milenky Rudolfa II., bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, všude stavební ruch. Kuriózní noclehárna: „Holky zamkněte se a něčím podložte kliku.“

Etapa 8: Brandýs nad Labem – Neratovice – 18 km

Potkáváme další poutníky, kteří to berou hopem, i v noci. Podél Velké Bílé řeky, kniha osudu v Lobkovicích, jachty, hausbóty, veslaři. Luxusní svíčková v luxusní restauraci Aróma. V Neratovicích jsme se nepotkali s kardinálem Dukou.

Etapa 9:  Neratovice – Mělník – 16 km

Spolana je monumentální a nebere konce. Stoupáme na vinice, v dáli malý krtinec – Říp a mělnické panorama. Mělník jsme si vychutnaly. Rozhledy z věže, cukrárna Cake Art a kostnice v kryptě chrámu Sv. Petra a Pavla. A směr rodný dům za řekou.

Etapa 10: Mělník – Říp – 26 km

Je to vlastně 30 km, ještě musíte slézt z Řípu. Vraňansko-hořínský kanál, půvabné Vrbno, asfalt na cyklostezce, nová lávka v Lužci, v Jeviněvsi lákavé vinařství, ochutnávka vína a hroznů. Pivovar ve Ctiněvsi je mimo hru, protože „bier nach wein…“ Už stoupáme, už tam jsme. U rotundy Sv. Jiří a Sv. Vojtěcha na Řípu.

Prohlédněte si obří fotogalerii, a hlavně, vydejte se na cestu.