Jana Stejskalová

STRAVA, POSILOVÁNÍ, KARDIO – tři aspekty úspěšného hubnutí

MENU

Strava – tedy osobní jídelníček, ale tzv. Vám ušitý na míru a to zdůrazňuji. Takový však nenajdete na internetu, protože nikdy nebude Váš osobní.  Může krátce zafungovat, ale k vytčenému cíli Vás nedovede. Počítejte také s tím, že jídelníček (byť odborně sestavený) je jenom jednou ze součástí úspěšné redukce tukových zásob, je však základem k nastartování celého procesu. Abyste však byli úspěšní, je třeba výživu zkombinovat s fyzickou aktivitou.

Posilování – bez posilování svalstva to nepůjde. Ale také platí, že samotným posilováním tuk ještě nikdo nikdy nespálil. Děje se tak proto, že při posilování je energie pro Vaše svaly hrazena zejména z cukrů (tzv. svalového glykogenu) a do tukových zásob Vaše tělo téměř nesáhne. Pod tukovou vrstvou Vám sice budou růst a sílet svaly, ale to je tak vše. Tukových „polštářů“ se jen tak nezbavíte.

Kardio trénink – tzn. aerobní cvičení, tedy aktivní pohyb za přístupu odpovídajícího množství kyslíku např. běh, Nordic Walking apod. Tyto pohybové aktivity sami o sobě opět nic moc neřeší. Nějaký tuk sice spálíte, ale ne tolik, aby byly uspokojeny Vaše představy a naplněny Vaše cíle. Pokud chcete spalovat převážně tuk, musíte mít více svalové hmoty. Ti, kdo chtějí být skutečně štíhlí a zdraví, musí kombinovat silový trénink s kardio tréninkem.

Takže, jak sami vidíte, jídelníček sám o sobě neřeší celý problém, návštěva fitka bez optimálního jídelníčku a kardio tréninku také ne. No a samotné kardio (tedy běhání apod.) bez posilování a odpovídajícího jídelníčku se ve finále taktéž nesetká s Vašimi představami.

Z výše uvedeného textu tak vyplývá, že k úspěšnému hubnutí vede cesta přes kombinaci kvalitního osobního jídelníčku, posilování svalstva a aerobního cvičení (kardia). Z hlediska cvičení (pohybové aktivity) se jako ideální varianta dostupná všem bez ohledu na věkovou skupinu jeví BODYWEIGHT trénink. Jde o posilování s vlastním tělem, při kterém současně zatěžujete svůj srdečně cévní systém (kardio) a své svaly (silový trénink). Významným plusem Bodyweight cvičení je také fakt, že současně pracujete i na svém středu těla tzv. CORE.

Vhodnou alternativou a to nejen pro hubnutí je kombinace Bodyweight + Nordic Walking!

(Autor článku: Mgr. Petr Jež; tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)