Jana Stejskalová

Pánové pozor!

MENU

Zatímco ženy čeká od určitého věku cca okolo 50 let menopauza, tak muže čeká tzv. ANDROPAUZA. A je to horší, neboť menopauza u žen přichází téměř ze dne na den, protože k poklesu hormonální hladiny dojde ve velmi krátké době. Ale andropauza tzv. mužský přechod se plíží. Je to v podstatě postupný proces, který trvá několik let a může začít již ve 40 letech.

Co se stane?

Pohodový charismatický, duševně vyrovnaný a cílevědomý chlapík se změní k nepoznání. Důvodem je nízká hladina testosteronu, která je příčinou snížení fyzické zdatnosti potažmo sexuální výkonnosti. Takový muž je náladový, nervózní, podrážděný, špatně spí aj. Andropauza je totiž fyziologický proces, kterému se nedá uniknout. Naproti tomu ale každý muž má šanci negativní dopady andropauzy významně ovlivnit. Bohužel mnozí pánové její nástup ještě urychlí a to obecně špatným životním stylem. Navíc např. stres, nedostatečná fyzická aktivita, alkohol, nadváha (obezita) mohou způsobit i chronické zdravotní komplikace jako je cukrovka, onemocnění jater, ledvin či zvětšená prostata, které problémy ještě více prohlubují.

Jak se andropauza projevuje

Poruchami spánku, podrážděností, depresemi, bolestmi hlavy, návaly horka, závratěmi, problémy s potencí. Díky úbytku svalové hmoty dojde k poklesu svalové síly, následkem je přibývání tělesného tuku – začnete tloustnout, zvýší se Vaše celková únava a sníží se sexuální výkonnost, následně sebevědomí. Dají se očekávat potíže s pamětí i soustředěním, začne Vám ubývat kostní hmota, hrozí onemocnění srdce a cév, také výše zmíněné problémy s prostatou. Zhoršený fyzický stav má dopad i na psychiku, což znamená, že se dají očekávat poruchy nálad provázené depresemi a úzkostí. Krize nabírá větších rozměrů.

Jak zvládnout andropauzu

Být fit, pravidelně se hýbat, ideálně nekouřit, nastavit optimální jídelníček bohatý na zeleninu, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny. Velmi vhodné je obohacení stravy o doplňky jako např. selen, vit. B6, vit. C, také hořčík, železo, zinek, koenzym Q10. V neposlední řadě také pomáhá dostatečný spánek, omezení alkoholu, méně stresu, pravidelný sex a zhubnout.

Takže:  Pánové stejně jako ženy i vás čekají po dosažení určitého věku problémy. Pro obě pohlaví však platí, že vše máte ve svých rukou.

(Autor článku: Mgr. Petr Jež; tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)