Jana Stejskalová

Veronika Abrahámová: „Běhání je můj život“

MENU

Přinášíme vám rozhovor s bývalou reprezentantkou v atletice, 8-mi násobnou mistryní ČR v běhu na 800 m, ženou, která miluje přírodu, zdravou kuchyni a také je instruktorkou Nordic Walking a Nordic Running – Veronikou Abrahámovou.

I když už vrcholové závodění pověsila na hřebík a je mámou 6-letého Tadeáše, v okolí Vlašimi ji můžete potkat běhat téměř denně…

Proč nyní běhá převážně s holemi, co ji to přináší, v čem pomáhá a proč Nordic Running (běhání s holemi) doporučuje ostatním?

  1. Ahoj Verčo! Našim čtenářům nejsi úplně neznámá, neboť jsem o Tobě už něco málo napsala. Mohla by ses ale ještě jednou krátce představit?
    Ahoj, zdravím všechny příznivce Českomoravské federace NW. No, napsala jsi o mně hodně 🙂 Já bych o sobě řekla, že jsem sportující máma, která se neobejde bez přírody, bylinek a „kutění„ na zahradě. A že je mi 36 let.
  2. Verčo, jak sama říkáš, vrcholovou atletiku tedy sleduješ spíše z povzdálí, ale já vím, že se nyní věnuješ tzv. dlouhým tratím a máš za sebou i nějaké maratony a to úspěšně… Jak velká je to změna oproti běhu na 800 m?
    Vzhledem k tomu, že „půlka“ (800 m) má dvojí přípravu, ve které se trénuje rychlost, ale zároveň se musí naběhat v přípravném období stovky kilometrů, tak mě příprava na maratón ani nepřišla moc těžká nebo něčím neznámá. Např. v 15 letech jsme na soustředění v Krkonoších měli naběháno za 5 dní okolo 130 km a nebyly to zrovna kilometry pomalé.
  3. Běh je tedy pro Tebe srdeční záležitostí a Tvoje naběhané kilometry jsou alespoň pro laika impozantní. Tuším okolo 250 km za měsíc. Jak to zaměstnaná máma může vůbec zvládnout?
    Ten každodenní dril z vrcholového sportu ve Vás zanechá sebekázeň a schopnost lépe překonávat všechny životní překážky. A proto mi nedělá problém se brzy ráno obléknout, když rodina ještě spí a jít běhat. Po hodině se vrátím a připravím všem snídani. Nemám problém jít sportovat ráno v pět hodin nebo večer po tmě s čelovkou.
  4. A co Nordic Running, tedy běh s holemi? Jaký je Tvůj názor na tuto „disciplínu“?
    Pravidelně běhat s holemi jsem začala až po instruktorském kurzu Nordic Walking. Už na škole jsem viděla takto v létě běhat lyžaře – běžce a mrzí mě, že se hole do atletické přípravy nikdy nezařadily a pokud je mi známo, tak ani nezařazují. A je to velká škoda. Mnoho mladých atletů má velmi slabé ruce a stále platí pravidlo, že ruce udávají tempo nohám. Ať si každý zkusí v běhu zrychlit rukama a okamžitě zjistí, jak přirozeně zrychlí krok. Teď to přijde každému logické, ale zapomíná se na to. A slabé ruce Vás k titulům nedovedou. Díky holím se ruce velmi dobře, hravě a nenásilně posilují. Já už bez holí téměř neběhám. Ale ať se vrátím k otázce. Líbí se mi, že s holemi můžou běhat všichni bez rozdílu věku i fyzické zdatnosti.
  5. Říkáš tedy, že v současnosti již běháš hlavně s holemi, proč ta změna, co Ti to přináší? Nepokazíš si tak techniku běhu?
    Hole Ti „obyčejný„ běh velmi obohatí. Ale je obtížné to vysvětlovat těm, co to nikdy nezkusili. Jestli můžu být upřímná, tak na Nordic Walking jsem se jako běžkyně také šklebila, dokud jsem nevzala hole do rukou. Jako mnoho lidí (bohužel) jsem si myslela, že hole jsou pro důchodce. Ale už během několika dní, co jsem s holemi chodila, jsem začala vnímat větší sílu v pažích a odlehčení nohám při dopadu. Ruce s holemi se skvěle pohybují podél těla, tím pádem se přirozeně zlepší technika, upraví se sklon trupu a krok. Jednoduše řečeno: hole Ti nedovolí běžet špatně, jinak bychom se přizabili. Pokud máte někdo špatný běžecký styl (a to není nic neobvyklého), zkuste si vzít do rukou hole a možná se budete divit, jak rychle lze chyby odbourat. Ale jak u NW, tak i u NR platí, že je potřeba mít správnou velikost holí. Proto bych určitě na začátku volila lekci vedenou dobrým a zkušeným instruktorem.
  6. Myslíš si, že je Nordic Running vhodný také pro jedince, kteří s běháním nemají žádné zkušenosti?
    Jednoznačně ano. Hole jim pomohou. A tím, že výrazněji zapojí i horní polovinu těla, zatíží oproti samotnému běhu bez holí více svalových skupin, spálí více energie a běh pro ně bude jednodušší.
  7. Jsi také velkou milovnicí zdravé výživy. Ráda zkoušíš a vymýšlíš nové recepty, v kuchyni doslova experimentuješ. Jakou formu stravování při sportu a redukci hmotnosti preferuješ?
    Určitě je třeba jíst bohatě. Tím nemyslím kvantitu, ale střídat co nejvíce druhů potravin. Dneska se jídlo hodně řeší, na můj vkus až příliš. Čteme o samých superpotravinách. Lidé za to utrácejí nemalé peníze a často ani netuší, že je to jenom byznys a pro samotné tělo bezvýznamné. Ale abych se vrátila k otázce na redukci hmotnosti. Tady je odpověď jednoduchá: v obecné rovině jíme hodně, málo se hýbeme (hlavně chůze nám chybí), kupujeme polotovary nebo dlouze vaříme a smažíme. Naše strava je chudá a převážně mrtvá. Kdybychom půlku uvařeného oběda na talíři nahradili zeleninou, vedlo by se nám mnohem lépe a zdravěji. Vždyť naši předci šli sekyrkami kácet les a s sebou nesli na celý den jen bochník kváskového chleba se sádlem, cibulí a ve džbánku cikorku (pozn. známe jako obohacenou meltu). Dnes si lidé neumí představit den bez uzenin, bílého pečiva a sladkých nápojů. Však také zaujímáme ve světě „až„ 1. místo v rakovině tlustého střeva. Je to náhoda?
  8. A řekneš nám, co je Tvým nejoblíbenějším jídlem? 🙂
    Budeš se asi divit, ale já si nejvíce pochutnám na úplně jednoduchých jídlech jako jsou např. bramborové škubánky na sladko i slano nebo dokonce i na bramborech na loupačku s máslem a kefírem. Nemám ráda jídla, ve kterých je spousta různých chutí. My už máme jazyk naprosto otupělý, který nedokáže rozlišit a vychutnat jemné chutě. Je potřeba mu navrátit jeho přirozenost, se kterou se každé miminko narodí, abychom nebyli otroci jídla a chutí.
  9. Říká se, že zdravý životní styl není jen správná výživa, ale pohyb je jeho neodmyslitelnou součástí. Co bys doporučila a vzkázala začátečníkům, kteří s Nordic Running teprve začínají?
    Doporučila bych začít s Nordic Walking a postupně přejít na Nordic Running, udělat si pořádek v jídelníčku a zamyslet se i nad nějakým posilováním. Osobně doporučuji ideálně s vlastním tělem a k tomu se i učit odpočívat.

Verčo, děkuji za rozhovor a přeji Ti hodně radosti ve sportu i životě.