Jana Stejskalová

BMI – nesmyslný vzorec, co škatulkuje lidi

MENU

BMI = fenomén, který na základě výpočtu tělesné hmotnosti v kg / tělesné výšky v m2 škatulkuje lidi.

Tento veřejnosti obecně známý vzorec, je totiž celosvětově nejrozšířenější nesmyslnou formou používanou dietology, obezitology, praktickými lékaři apod. k hodnocení stavu tělesného zdraví člověka z hlediska nadváhy či obezity a je dokonce uznáván WHO (Světová zdravotnická organizace).

1. Kde se vzal?

BMI (Body Mass Index) dal světu Lambert Adolphe Jacques Quetelet – belgický astronom, matematik, statistik a sociolog, který v období mezi lety 1830 – 1850 zavedl pojem index tělesné hmotnosti.

2. Kde je problém?

Zásadní je v tom, že BMI nezohledňuje úroveň fyzické kondice tj. svalovou hmotu, tělesný tuk, strukturu kostí, ba dokonce ani obvod pasu, který je neoddiskutovatelně naprosto seriózním ukazatelem míry obezity.

3. Popírá BMI logiku?

ANO, neboť konečný výsledek značí, že kilo svalů, je jako kilo tuku, což znamená, že svalnatý atlet, který usilovně pracuje na své tělesné schránce a kondici, bude mít díky své váze vysoké BMI a zařadí se tak mezi obézní. Porovnáme-li si pak dva jedince o stejné výšce i hmotnosti, z nichž ale jeden bude svalnatý a druhý bude obézní, vyjde jim dle BMI totožný výsledek.

4. Oč tedy jde a proč se BMI používá?

BMI, ač nesmysl, může být např. výhodným argumentem pro vyšší zisky některých pojišťoven, které vás pokud se nevejdete do škatulky průměru, zařadí jako rizikového pojištěnce do tarifů s vyšší platbou pojistného. Je také ideálním prvkem k usnadnění práce některých lékařů, neboť pro ně je jednodušší spočítat BMI, než poslat daného jedince na vyšetření provedené relevantní diagnostikou anebo si tuto opatřit atp.

Co Vy na to? Osobně si myslím, že těchto několik argumentů by mohlo stačit k tomu, aby v člověku minimálně nahlodaly důvěru k nesmyslu jako je BMI. Jak se pak k takovému hodnocení kdo postaví, je již na něm samotném.

(Autor článku: Mgr. Petr Jež, 2014; kontakt – 724 033 133, www.faktorplus.cz)